KURUMSAL

SOSYAL SORUMLULUK

 • Bulgur

  TARİHİNDEN TARİFİNE BULGUR

  Diyetisyen Seçil Kenar ile ortaklaşa hazırlanan kitap ile bulgurun tarihi ve kullanımı ve bulgurun Dünya’da tüketim şekilleri aktarılmış ve bu değerli besinle alakalı değerli bir eser ortaya çıkarılmıştır.


  SAĞLIKLI BESLENELİM, SAĞLIKLI BESLEYELİM

  Duru Bulgur, bulgurun çocukların beslenmesinde çok önemli bir besin olduğunu anlatmak amacıyla, kadınlara yönelik bulgur eğitimleri düzenliyor. Çocukların da sevebileceği bulgurlu yemeklerden de örnekler verildiği eğitimlerde, bulgurun sağlık ilişkisin anlatıldığı, bulgurlu yemeklerin bulunduğu kitaplar hediye ediliyor. Sağlıklı bireylerin yetişmesinin ancak bilinçli annelerle olabileceğinden yola çıkarak, Duru Bulgur bu eğitimleri sürekli kılmayı hedeflemektedir.


  ANADOLU’NUN BULGURLU YEMEKLERİ

  Türkiye’nin gastronomi turizminde elini güçlendirmek amacıyla başlatılan çalışmalara katkı sağlamayı amaçlayan “Anadolu’nun Bulgurlu Yemekleri” kitabı Türk mutfağının saklı kalmış lezzetlerini gün yüzüne çıkarıyor. Kitapta Anadolu’nun farklı bölgelerinden toplanan 175 farklı yemek tarifi bulunmaktadır.


  DURU BULGURU ÖĞRENİYOR

  Türkiye’nin her bölgesinde ilkokul ve ana okullarında Duru Bulguru Öğreniyor projesi ile miniklerin bulguru tanıması için bulgurun tarihi anlatılmakta ve milli besinimiz bulguru tatmaları, sevmeleri için tadımlar yapılmaktadır.


  TARİHİNDEN TARİFİNE BULGUR EĞİTİMİ

  Duru, üniversitelerin Gastronomi ve Diyetetik bölümü öğrencilerine milli besinimiz bulguru tanımaları için teorik ve pratik eğitimler vermekte, bulgurun Dünya mutfaklarına uyarlanması için öğrencilerle birlikte reçeteler geliştirilmektedir.


  BULGURUN TARİHİ BELGESELİ

  Duru,Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sunucu Asuman Kerkez’in gerçekleştirdiği Anadolu’dan Dünyaya Armağan Bulgur belgeseline sponsor olarak bulgurun tarihinin ve üretim süreçlerinin anlatılmasına destek oldu.


 • Tohum

  AHMET BUĞDAYI PROJESİ

  Duru Bulgur, Anadolu’nun en bereketli, altın değerindeki, 4 nesildir dededen oğula ekip biçilen ve tükenmek üzere olan, Karaman Taşkale’de 2 bin yıllık geçmişe sahip ‘Ahmet Buğdayı’nı koruma altına almak, yerli buğdayın genetik kalitesini korumak için bir proje başlattı. Proje, sanayi – üniversite iş birliği ile gerçekleşmektedir.

 • Gençlik ve Spor

  HENTBOL

  Duru Bulgur, Hentbol’un Türkiye’de farkındalığını artırmak ve bu spora daha fazla katılım sağlamak amacıyla, 2010 yılında İzmir Bağyurdu Hentbol Takımına maddi ve manevi destek oldu.


  KARAMAN İŞİTME ENGELLİLER DERNEĞİ

  Duru Bulgur, Karaman İşitme Engelliler Derneği tarafından gerçekleşen projeleri destekliyor. Her türlü sportif ve sosyal faaliyetlerde sponsorluk yapmaktadır.


  DURU BULGUR PERFORMANS KULÜBÜ

  Duru, kurulduğu 2003 yılından bu yana tüm branşlarda Duru Bulgur Performans Spor Kulübü’nün sponsorluğunu üstlenmektedir. Taekwondo, Bisiklet, Fitness ve Bilardo branşlarında faal 261 sporcuyla temsil edilen Duru Bulgur Performans Spor Kulübü ulusal ve uluslararası şampiyonlarda önemli dereceler elde ediyor. Lisanslı 1152 sporcuyu aynı çatı altında buluşturan Duru Bulgur Performans Spor Kulübü, özellikle Taekwondo’da büyük bir atılım gerçekleştiriyor.


  KARAMAN YUNUS EMRE AKADEMİ GENÇLİK VE SPOR DERNEĞİ

  Duru , Karaman Yunus Emre Spor Kulübü kickboks sporcularının her türlü sportif ve sosyal faaliyetlerine de sponsorluk yapmaktadır.


 • Karaman

  KARAMAN KUŞLARI

  Doğa fotoğrafçısı Kürşat Akın tarafından Karaman civarında yer alan 99 farklı kuşun tanıtımı yapılarak doğaya sahip çıkılmaktadır. Yok olmaya yüz tutmuş bu kuşların tanıtımı ayrıca hazırlanan «Karaman Kuşları» kitabı ile yapılmıştır.


  YUNUS EMRE DİVANI'NIN EN ESKİ NÜSHASI KORUMA ALTINDA!

  Kültürel ve tarihi değerlerin korunması ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması sorumluluğunu üstlenen Duru Bulgur, Yunus Emre Divânlarının en eski nüshası olarak kabul edilen Karaman Nüshasını koruma altına aldı. Duru Bulgur yayınların çıkan eser, tüm Üniversite kütüphanelerine bağışlandı.


 • Diğer

  LÖSEV

  LÖSEV’in senelik tüm bulgur, pirinç ve bakliyat ihtiyacı firmamız tarafından karşılanmaktadır.


  TEMA

  Duru Bulgur, Tema tarafından gerçekleştirilen ağaçlandırma kampanyalarına fiili olarak katılarak ağaç hibe etmekte ve bu etkinliklerde Duru Bulgur özel aracıyla katılarak katılımcılara yemek dağıtımı yapmaktadır.


  KIZILAY

  Duru Bulgur, Kızılay’a gıda yardımı yaptığı gibi, gönüllü olarak çalışanların büyük bir kısmı kan bağışı da yapmaktadır. Firma pek çok kez altın madalya ile ödüllendirilmiştir.


  SAĞLIK ÇALIŞANLARI

  Sağlık çalışanları Covid 19 döneminde bulgur lezzetleriyle moral buldu. Duru ailesi olarak, toplum sağlığı için bütün fedakarlıkları gösteren sağlık çalışanlarına teşekkür etmek adına sıcak yemek desteğinde bulunduk.


 • Sosyal Sorumluluk Politikamız

  Duru Bulgur, dünya markası olma yolunda ilerleyen, insan haklarına saygılı, iş etiğine uygun hareket eden, doğayı koruyarak kurumsal sosyal sorumluluğun bilincinde olan bir şirkettir.
  Duru Bulgur, sahip olduğu tevazu ve insana saygıyı öz değerlerinin bir parçası olarak tüm faaliyetlerinde sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmeyi yönetim anlayışının temel ve değişmez unsurlarından biri olarak kabul eder.
  Türkiye’de ve faaliyet gösterdiği ülkelerin gelenek ve kültürlerine duyarlı davranan, yaşam kalitesini yükseltmek için projeler yürüten, çevrenin korunması ve iyileştirilmesi için yasal sorumluluklarını yerine getirmenin ötesinde gönüllülük esası ile çalışan bir firmadır.

  Duru Bulgur olarak Sosyal Sorumluluk faaliyetlerimizi 4 alana ayırdık. Bunlar;

  Bulgur
  Tohum
  Gençlik ve Spor
  Karaman


  Sosyal Sorumluluk Alanlarımız Kapsamında;

  Çalışanlarına karşı sorumluluk bilincinde olan,
  Etik ilkelere uyan,
  Yalnız kendisinin değil çevresindeki insanların da yaşam kalitesini artırmak için çalışan,
  Tarım politikalarına Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri ile destek veren,
  Sosyal projeler için zaman, enerji ve maddi kaynak ayıran gönüllük esaslı projelerde bulunan,
  Müşteri memnuniyeti odaklı anlayışa sahip, müşterilerine saygı, eşitlik ve nezaket çerçevesinde yaklaşmayı temel prensip edinen,
  Sürekliliğe önem veren, hissedarlarına değer yaratma hedefi doğrultusunda kaynak ve varlıklarını en verimli şekilde yönetilmesini sağlayan,
  Eğitim faaliyetlerine sürekli destek veren,
  Kötü alışkanlıkların ve bağımlılıkların engellenmesi için sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket eden,
  Sportif faaliyetlere sponsorluklarla destek vererek katkı sağlayan,
  Faaliyetleri sonucunda doğabilecek çevresel etkileri sorumluluk bilincinde yöneten, iyileştirme ve geliştirme çalışmaları yaparak enerji kirliliğinin minimum seviyeye indirmek için yatırımlarda bulunan,
  Faaliyet gösterdiği coğrafyada unutulmaya yüz tutan geleneksel yemekleri kaynak haline getirerek topluma sunan dünya markası bir firmayız.  Bu politika belgesi, Duru Bulgur olarak daha iyi bir dünya için üzerimize düşen bütün sorumluluklarımızı yerine getireceğimizin taahhüdünü içermekte olup, faaliyet göstermekte olduğumuz tüm coğrafyalarda topluma karşı sosyal ve çevresel sorumluluklarımızı; hissedarlarımızla, çalışanlarımızla, kamu, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlarımızla gerçekleştirmek üzere hazırlanmıştır.